umowa zlecenie dla studenta

Szukając pracy możemy liczyć na zatrudnienie na podstawie jednego z trzech rodzajów umów: umowy o pracę, umowy o dzieło bądź umowy zlecenia. Umowa o pracę zapewnia wiele dodatkowych profitów i precyzyjnie określa czas i normy wykonywanych obowiązków. Nakłada jednak również pewne zobowiązania na pracownika, zazwyczaj podpisuje się ją chcąc podjąć pracę na cały etat, trudno ją rozwiązać.

Umowa o dzieło jest specyficznym dokumentem i dosyć rzadko się ją stosuję

Dotyczy w zasadzie tylko przypadków, gdzie do wykonania jest konkretne zlecenie, np. namalowanie obrazu, a zleceniodawca nie ingeruje w to, w jaki sposób i kiedy wykonamy zlecenie, a także czy ktoś nam w tym pomoże i jak znajdziemy miejsce aby móc pracować. Z perspektywy studenta, a więc osoby młodej, uczącej się, starającej się godzić pracę zarobkową z wizytami na uczelni, najlepsza jest umowa zlecenie.

Umowa zlecenie jest zazwyczaj podpisywana na niezbyt długi okres czasu i w razie potrzeby przedłużana. Zakłada ona, że pracownik będzie wykonywał konkretne czynności zlecone przez pracodawcę w umowie, w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Olbrzymią zaletą umowy zlecenia jest niesformalizowany dokładnie czas pracy. Zazwyczaj na początku miesiąca ustala się grafik, możemy w zależności od czasu i potrzeb w jednym miesiącu przepracować 150 godzin, a w drugim tylko 50.

Umowa zlecenie dla studenta jest więc idealnym rozwiązaniem ze względu na inne obowiązki i zajęcia takiej osoby. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od kierownictwa firmy w której pracujemy i od naszych relacji z nimi. Zdarza się bowiem, że pracodawca ogłasza, iż oferuje swoim pracownikom elastyczny grafik, a w rzeczywistości często ustalony harmonogram zmienia się w trakcie miesiąca i szef oczekuje od nas, że na przykład pojawimy się na dostawie, mimo że zaznaczaliśmy w grafiku, że wtedy nie mamy wolnego czasu.

student w pracy

Umowa zlecenie ma też tą korzyść, że nie wiąże nas specjalnie z pracodawcą. Teoretycznie może być w każdej chwili zerwana przez którąś ze stron. Pracodawca nie płaci nam za „etat”, za „miesiąc pracy”, tylko od liczby przepracowanych przez nas godzin. Obowiązuje więc stawka godzinowa, tyle ile przepracowaliśmy godzin w danym miesiącu, ta liczba zostanie pomnożona przez stawkę ustaloną za godzinę pracy i taka wypłata wpłynie na nasze konto bankowe.

Jeśli nie spodoba nam się w pracy i zaczniemy zauważać jej liczne minusy, zakończenie kariery w firmie nie powinno być próbne. Możemy też poczekać do końca umowy i jej nie przedłużać – wtedy z naszym pracodawcą nic nas już nie wiąże i możemy w zasadzie przestać przychodzić do pracy i sprawdzać grafik, a wypłata za ostatni przepracowany miesiąc wpłynie na nasze konto.

Jeśli jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie, w niektórych aspektach mamy nieco gorzej niż ci, którzy są na umowie o pracę. Nie mamy gwarantowanego urlopu w konkretnym terminie o konkretnej długości. Nie zawsze mamy też takie przywileje jak karta multisport czy prywatna opieka medyczna.

Jeśli chcemy mieć kilka dni wolnego pod rząd w wakacje, będziemy musieli zaznaczyć to w preferencjach w grafiku bądź ustalić z kierownictwem firmy tak, aby nie kolidowało to z urlopami osób które są na umowie o pracę i mają to gwarantowane. Tak więc wszystko ma swoje plusy i minusy, ale z perspektywy studenta mimo wszystko umowa zlecenie najczęściej będzie rozsądnym i przemyślanym wyborem.

Podobnie jak w przypadku umowy o pracę, są odprowadzane pewne składki jeśli jesteśmy na umowie zleceniu. Jeśli więc stawka godzinowa wynosi 14 zł brutto, na rękę zarobimy ponad 11 zł. Na koniec roku podatkowego wypełniamy pit, i możemy liczyć na zwrot części podatku od kwoty która nie przekroczyła progu kwoty wolnej od podatku. Może się więc okazać, że po zakończeniu pracy w danej firmie przy rozliczaniu się ze skarbówką wpłynie nam na konto przelew na kwotę kilkuset złotych.

umowa dla studenta

Gdzie powinien szukać pracy student, który chce mieć umowę zlecenie?

Mogą to być sklepy odzieżowe, popularne sieciówki, często zatrudniające osoby uczące się na 3-miesięczne umowy, które są czasem przedłużane. Do naszych obowiązków będzie należało sprzątanie sklepu, zmienianie cen, przeprowadzanie replenishmentu, kontrola przymierzalni czy sprzedawanie ubrań i obsługa kasy.

Alternatywą może być praca w branży gastronomicznej. Popularne restauracje typu fast-food chętnie przyjmują do pracy studentów. Podobnie sytuacja wygląda z kawiarniami. Niestety, aby pracować z żywnością, potrzebna jest książeczka sanepidowska. Dobrze jest więc ją wcześniej wyrobić.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here