Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda zasiłek dla bezrobotnych a umowa o zlecenie, w sytuacji gdy nie tylko pobieramy takie świadczenie lecz zawarliśmy przy tym jednocześnie odpowiednią umową. Przede wszystkim na samym początku należy wyjaśnić, iż możemy otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w sytuacji, gdy nasz pracodawca przez co najmniej rok odprowadzał składki do Funduszu Pracy nie mniejsze niż aktualnie najniższe wynagrodzenie za pracę.
Zatem jest to coś, o czym wiele osób w przypadku utraty pracy ewentualnie zakończenia umowy zlecenia, przy rejestracji w urzędzie pracy powinno uwzględnić. Dodatkowo zapewne niejednokrotnie interesuje nas fakt, czy zasiłek dla bezrobotnych a umowa zlecenie mogą być w tym samym momencie pobierane, zwłaszcza gdy przychody z tego drugiego tytułu nie są jakieś w znaczącym stopniu wysokie?
Nie otrzymamy zasiłku w sytuacji gdy mamy zawartą umową zlecenie
Nie otrzymamy zasiłku, w sytuacji gdy mamy zawartą umowę zlecenie, nawet w sytuacji gdy nie wlicza się on do naszego stażu pracy, osoba która pobiera lub planuje otrzymać zasiłek dla bezrobotnych nie może osiągać jakichkolwiek przychodów. Dotyczy to również umów zlecenie, a tym samym nie ma możliwości jej zawarcia nawet w przypadku dodatkowych zadań, jakie moglibyśmy wykonać na rzecz potencjalnego pracodawcy.
Oczywiście zawsze w takiej sytuacji, należy poinformować urząd o zleceniu czy umowie jaka została zawarta, wstrzymać okres zasiłkowy a tym samym wyrejestrować się z urzędu. W końcu bądź co bądź od wspomnianego zlecenia zostanie pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne, zatem nie musi je generować dodatkowo urząd pracy.
Czy osoby pracujące na umowę zlecenie, mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych?
Pewnie, że w wielu przypadkach oraz sytuacjach osoby pracujące na umowę zlecenie, mogą liczyć na ewentualny zasiłek dla bezrobotnych, jest on przyznawany jednak wyłącznie wtedy gdy pracodawca opłacał wszystkie niezbędne składki. Inaczej nie nastawiajmy się na to, iż po skończonej umowie czy w sytuacji gdy zabraknie dla nas pracy, urząd zaproponuje nam tego typu świadczenie. Niestety wiele osób latami pracuje na umowę zlecenie, niejednokrotnie właśnie gdy zachodzi zjawienia się w urzędzie pracy, przekonują się jak to niekorzystne dla nich w danym momencie było rozwiązanie.
Dlatego warto się zastanowić, czy zasiłek dla bezrobotnych a umowa zlecenie, jest dla nas zagadnieniem na które patrzymy z odpowiedniej do tego perspektywy, zwłaszcza jeżeli w jakimś stopniu nas dotyczy. Jeżeli rzeczywiście zawarliśmy umowę w momencie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, to na pewno jednym z pierwszych kroków powinno być wyrejestrowanie się w naszym urzędzie pracy. Wiele osób bagatelizuje ten fakt, dlatego nie bądźmy zaskoczeni sytuacją, kiedy poniesiemy przykre z tego tytułu konsekwencję, stracimy ubezpieczenie a nawet obarczeni zostaniemy grzywną.
Dlaczego warto podpisać umowę zlecenie, w przypadku gdy pobieramy zasiłek dla bezrobotnych?
Czy zatem, podpisanie umowy zlecenie w przypadku gdy pobieramy zasiłek dla bezrobotnych, a tym samym otrzymujemy pewne świadczenie ma jakikolwiek sens? Oczywiście jak najbardziej, dzięki takiej umowie możemy nie tylko sprawdzić się w aspekcie zadań powierzonych nam przez potencjalnego pracodawcę, lecz zadbać o aktywizację zawodową. Bardzo często umowa zlecenie, sprawdza jedynie gotowość ewentualnego pracownika, do realizowania obowiązków czy też usług względnie jakichkolwiek zadań, przez samego pracodawcę.
Jeżeli wyrejestrujemy się i wstrzymamy pobieranie zasiłku, to w momencie gdy umowa zlecenie się skończy, a my niestety nie będziemy mieli możliwości zawarcia nowej, w dalszym ciągu będziemy mogli skorzystać z dalszego okresu w którym przyznane nam było świadczenie dla bezrobotnych. Oznacza to mianowicie tyle, iż go nie stracimy co zresztą nie jest chyba żadną tajemnicą, dlatego też warto postępować wedle konkretnych zapisów ustawy dotyczącej osób bezrobotnych.
Jak zatem widać, niewiele może osoba która pobiera zasiłek dla bezrobotnych, z drugiej jednak strony nikt jej nie zabroni zawiesić statusu osoby bezrobotnej w momencie gdy natrafi się umowa zlecenie. Jest to dosyć często stosowane rozwiązanie, a powyżej wspomniano jeszcze o kwestii, w której pracodawcy traktują umowę zlecenie jak okres przejściowy, próbny po którego ukończeniu czy zrealizowaniu konkretnego zadania, często decydują się zawrzeć umowę o pracę.
Warto zatem się zastanowić, co w takiej oraz wielu innych sytuacjach powinniśmy zrobić, a tym samym nigdy nie pobierać zasiłku dla bezrobotnych w momencie gdy mamy podpisaną umowę zlecenie.