Charakterystyka zawodu radcy i adwokata

Wielu z nas używa określenia radca prawny oraz adwokat wymiennie. W praktyce jednak zgodnie z polskim prawodawstwem są to odrębne zawody uregulowane poprzez dwie różne ustawy. Jaka jest zasadnicza różnica między radcą prawnym a adwokatem oraz co łączy te dwa zawody? Na te pytanie uzyskamy odpowiedź poniżej.

Zawody prawnicze

Zawód adwokata jest regulowany przez ustawę Prawo o adwokaturze. Zgodnie z przepisami tejże ustawy funkcjonuje między innymi samorząd adwokacki lub jednoosobowa adwokacka działalność gospodarcza. Zgodnie z przepisami ustawy do obowiązków adwokata należy m.in.:

– reprezentowanie mocodawcy przed sądami,
– reprezentowanie mocodawcy przed urzędami,
– sporządzanie opinii oraz projektów aktów prawnych,
– udzielanie porad prawnych.

Z kolei radca prawny funkcjonuje w ramach przepisów określonych w Ustawie o radcach prawnych. Zgodnie z przepisami ustawy głównym zadaniem radcy jest świadczenie pomocy prawnej. Należy jednak mieć na uwadze, że w roku 2015 dokonana została zmiana w ustawodawstwie, która przyczyniła się do znaczącego zbliżenia tych zawodów.

Zmiany w prawie w roku 2015

Przed 1 lipca 2015 roku radca prawny nie miał możliwości występować jako obrońca w sprawach karnych oraz w sprawach karnoskarbowych. Obecnie jednak, jeżeli nie pozostaje on w stosunku pracy i świadczy swoje usługi w ramach umowy cywilnoprawnej m.in. w kancelarii lub w odpowiedniej spółce może on występować jako obrońca w tego typu sprawach. W praktyce zmiana ta przyczyniła się do znaczącego zatarcia różnic pomiędzy radcą prawnym oraz adwokatem. Jakie są wciąż istniejące różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami? Czy istnieje perspektywa ich złączenia?

Adwokat i radca – podstawowe różnica

Przed rokiem 2015 podstawową różnicą był fakt, radca nie mógł reprezentować swojego klienta w sprawach karnych oraz sprawach karnoskarbowych. Obecnie jeżeli radca nie pozostaje w stosunku pracy może świadczyć tego typu usługi.

Radca w przeciwieństwie do adwokata może być zatrudniony u przedsiębiorcy na podstawie stosunku pracy. Z kolei adwokat może świadczyć swoje usługi jednie w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki.

Warto nadmienić, że względu na podobieństwo tych zawodów prowadzone są prace nad ich złączeniem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here