Od kilku lat obserwuje się stałe podnoszenie wieku, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko. Jeszcze pół wieku temu często matkami zostawały dziewczęta i młode kobiety, które ledwo co ukończyły szkołę i uzyskały dojrzałość. Obecnie wiek ten stale się podnosi i normą staję się, że w ciąże zachodzi się wieku 30-35 lat. Można spekulować jak istotny wpływ na podjęcie decyzji o ciąży ma dla kobiet ich sytuacja w pracy.
Obecnie ważnym elementem życia kobiety jest jej sytuacja zawodowa
Wydaje się, że występuje korelacja między sytuacją zawodową kobiety a jej zadowoleniem z życia i poczuciem szczęścia. Kobiety, które mają stałą posadę i umowę o pracę, znacznie częściej decydują się na zajście w ciąże niż kobiety, które pracują na tzw „śmieciowych” umowach o pracę oraz umowach na czas określony. Na pewno istotnym elementem wpływającym na opóźnianie decyzji o zajściu w ciążę jest potrzeba zdobycia wykształcenia, która znacząco wpływa na późniejsze kształtowanie się zarobków i pięcie po szczeblach kariery w firmie.
Im więcej certyfikatów, kursów i studiów, które można wpisać w CV, tym łatwiejsze jest zdobycie pracy, która pozwoli na uzyskanie stabilizacji zawodowej.
Badania wykazały, że istnieje korelacja między rodzajem umowy, na podstawie której firma zatrudnia kobietę, a jej gotowością do macierzyństwa. Współcześni badacze – np. psychologowie i socjologowie – zastanawiali się nad kwestią: umowa o pracę na czas określony a ciąża. Spojrzenie z rożnych stron na to zagadnienie wykazało, że istnieje tutaj powiązanie. Wiele kobiet potrzebuje stabilizacji, której umowa na czas określony nie zapewnia.
Znacznie trudniej w takiej sytuacji podejmować decyzje o zajściu w ciążę i tym samym wyłączeniu się z życia zawodowego bez pewności czy umowa zostanie przedłużona i kobieta będzie miała dokąd wracać po urlopie macierzyńskim. Obecny rząd podejmuje próby zachęcenia kobiet do rodzenia, zmieniając przepisy tak, by kobieta była chroniona prawem przed sytuacją zwolnienia w ciąży.
Należy docenić transformację przepisów w ciągu ostatnich lat, które powoli ale systematycznie zmieniają się tak, by zapewnić ochronę kobiecie w ciąży. Wiele firm podejmuje jasne strategie zatrudnienia, oferując umowę na czas nieokreślony już jako drugą, po pierwszej np. na okres 3 miesięcy.
Taka sytuacja pozwala doceniać kobiety jako matki i sprawiać, że czują się bezpiecznie jako pracownice na rynku pracy. Kwestia czy umowa o pracę na czas określony a ciąża, jest kwestią stale otwartą. W dalszym ciągu potrzebne są transformacje przepisów, które chronić będą kobietę nie tylko w czasie ciąży, ale także w czasie pierwszego roku życia dziecka. Narodziny dziecka są sprawą istotną i trudną. Kobieta jednocześnie cieszy się z macierzyństwa oraz obawia się utraty swojego życia, a także przerwy w CV, która może zaważyć na jej dalszym zatrudnieniu.
Należy pamiętać jak trudny i kosztowny jest powrót do pracy w sytuacji kiedy potrzebna jest osoba – np. niania – lub instytucja, np. prywatny żłobek – który mógłby sprawować opiekę nad dzieckiem pod nieobecność mamy. O dostaniu się dziecka do państwowego żłobka wciąż decydują punkty i lista rankingowa. Dzieci czekają po kilkanaście miesięcy na miejsce, a wraz z nimi czeka ich mama, która chciałaby mieć pewność, że w momencie powrotu do pracy, zostawi dziecko w bezpiecznych rękach.
Ciągłość zatrudnienia kobiety wracającej z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego jest niezwykle ważna dla samooceny matki. Fakt, że ktoś na nią czeka i ceni jej pracę, bardzo zwiększa jej motywację do powrotu do pracy. Sytuacja, kiedy kobieta zna środowisko pracy, znacznie redukuje stres związany z rozstaniem się z dzieckiem. Dlatego stabilna umowa na czas nieokreślony znacznie wpływa na podjęcie decyzji o zajściu w ciążę.
Powyższe rozważania dowodzą, że kwestia: umowa o pracę na czas określony a ciąża, jest niezwykle ważna przy podejmowaniu przez kobietę decyzji o posiadaniu potomstwa. Odwlekanie etapu stabilnego zatrudnienia przez proponowanie wciąż umowy na czas określony, sprawia, że kobiety odkładają decyzję o zajściu w ciążę aż do momentu uzyskania stabilnego zatrudnienia. Nie jest to dobra strategia z punktu widzenia społeczeństwa.
Opóźnianie wieku, w którym kobieta zachodzi w ciążę, zwiększa ryzyko rozwoju wad wrodzonych u płodu, zmniejsza dzietność rodzin, sprawia, że kobiety są słabsze i bardziej ostrożne jako mamy. To wszystko sprawia, że społeczeństwo starzeje się. Im mniejszy przyrost naturalny i zwiększone wydatki na służbę zdrowia, tym mniejsza szansa na przyrost gospodarczy kraju.