Jak zorganizować miejsce pracy

Nikt nie lubi tracić czasu na szukanie niezbędnych narzędzi czy dokumentów podczas pracy. Odpowiednia organizacja w biurze czy warsztacie to rozwiązanie tego typu problemów. Zakup kilku prostych materiałów może sprawić, że na miejscu pracy zapanuje ład i porządek. W jaki sposób tego dokonać?

5S czyli organizacja miejsca pracy

Jedną z technik kojarzoną z Lean Management jest 5S, czyli standaryzacja miejsca pracy tak aby zapanował na nim porządek. Pierwszym z kroków 5S jest segregacja rzeczy na niezbędne oraz zbędne, co pozwala na usunięcie niepotrzebnych rzeczy z biura czy warsztatu. Następnie, filozofia ta mówi aby zorganizować swoje miejsce pracy w odpowiedni sposób. W tym miejscu, należy przygotować się na duży wydruk etykiet samoprzylepnych, gdyż będą podstawowym narzędziem.

W przypadku warsztatu, warto rozpocząć od przygotowania tablicy cieni na narzędzia. Jest to tablica, na której są przyklejone cienie narzędzi, które powinny wisieć w danych miejscach. W taki sposób można zachować ład i porządek w warsztacie i każdy pracownik będzie świadom tego, co gdzie jest. Oczywiście, cienie można dodatkowo opisać poprzez naklejenie etykiety samoprzylepnej.

5S w biurze

Jest to tak samo ważny krok jak w warsztacie. Jeżeli dysponujemy dużą ilością dokumentów przetrzymywanych w segregatorach, warto rozpocząć od uporządkowania ich według pewnego klucza. Kolejnym krokiem jest przygotowanie szafy i wyznaczenie layoutu na poszczególne typy dokumentów. Druk etykiet samoprzylepnych zapewni wystarczającą ilość materiału do opisywania zarówno segregatorów jak i szafy.

Regularne audyty oraz patrole 5S to bardzo dobry sposób na podnoszenie świadomości pracowników. Wiele osób skarży się na brak miejsca w biurze czy na warsztacie, jednak przed podjęciem decyzji o rozbudowie warto zacząć od zrobienia solidnego porządku. Może się okazać, że duże inwestycje będą zbędne, a sam druk etykiet samoprzylepnych wystarczy, aby poprawić komfort i przyjemność z pracy.

Wiele osób nie docenia tego jak dużą rolę w organizacji pracy może mieć 5S. Aby w pełni przekonać się jak ład i porządek mogą wpływać na efektywność pracy, warto poświęcić kilka godzin aby uporządkować wszystkie rzeczy, a następnie przystąpić do pracy w odmienionych warunkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here