umowa o dzieło z własnym pracownikiem

Uważasz, iż umowa o dzieło z własnym pracownikiem, nakazuje jednocześnie wedle ustawy potrzebę poniesienia wszystkich wydatków związanych z obowiązkowymi, jakie posiadamy w przypadku umowy o pracę? Oczywiście w wielu sytuacjach takie coś musi mieć co zrozumiałe miejsce, jednak w niektórych przypadkach nie musimy martwić się o ZUS, zatem warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Kiedy umowa o dzieło z własnym pracownikiem, nie zawsze wiąże się z potrzeba opłacenia składek?

W momencie gdy zawarta została umowa o dzieło z własnym pracownikiem, który jednocześnie prowadzi własną działalność gospodarczą, powiązaną profilem z realizowanym dziełem jakie zostało uwzględnione w umowie to nie musimy martwić się o potrzebę opłacenia składek. Tutaj cały przychód, zaliczony zostanie do prowadzonej w tym aspekcie działalności gospodarczej, a co za tym idzie sama umowa o dzieło z własnym pracownikiem a tym samym wynagrodzeniem, nie wlicza się do potrzeby uiszczenia składek, ani na ubezpieczenie społeczne ani tym bardziej zdrowotne.

Podobnie zresztą wygląda kwestia, gdy umowa o dzieło z własnym pracownikiem, jaki znajduje się na bezpłatnym urlopie, jest to okres kiedy nie płacimy jakichkolwiek składek, dochodzi do zawieszenia stosunku pracy a więc adekwatnej przerwy. Nie inaczej jest, w sytuacji gdy umowa o dzieło z własnym pracownikiem zostanie podpisana w sytuacji gdy przebywa on na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

umowa z własnym pracownikiem

Zatem jak widać, nie zawsze pojawia się obowiązek opłacenia składek w aspekcie zawartej umowy o dzieło z naszym pracownikiem, i co najważniejsze wielu pracodawców stosuje tego typu rozwiązania a nawet wręcz dostępne dla nich furtki. Można powiedzieć więcej, to alternatywa oraz opcja jaką warto nie tylko rozważyć, lecz wykorzystać w zakresie swoistych opcji na ograniczenie wydatków związanych z utrzymaniem pracownika a nawet potrzebą płacenia dodatkowych składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne.

Czy warto zawierać umowę o dzieło z własnym pracownikiem?

Czy warto zawierać umowę o dzieło z własnym pracownikiem? Zdania na ten temat są podzielone, można powiedzieć więcej, to nie tylko metoda jaka zyskuje na zainteresowaniu lecz sposób na to, by w znaczącym stopniu ograniczyć wydatki w kontekście funkcjonowania niejednej firmy. Pamiętajmy jednak, iż umowa o dzieło z własnym pracownikiem jaka zostanie zawarta w zupełnie innej sytuacji niż wspomniane powyżej, może skutkować niestety potrzebą liczenia się z obowiązkowymi w tym zakresie składkami.

Dlatego też wielu pracowników posiadających własną działalność gospodarczą, jest zainteresowanych zawarciem umowy ze swoim pracodawcą, jest to dla nich świetna metoda oraz okazja by skorzystać z możliwości jakie generuje taka umowa cywilnoprawna. Na pewno jeszcze niejeden raz usłyszymy, iż umowa o dzieło z własnym pracownikiem była nie tylko szansą ale również okazją by wyeliminować potrzebę ponoszenia jakichkolwiek wydatków związanych z koniecznością płacenia składek.

Pamiętajmy o najważniejszym gdy chodzi o umowy o dzieło z własnym pracownikiem

Pamiętajmy zatem o najważniejszym, gdy chodzi o umowy o dzieło z własnym pracownikiem, a tym samym zawsze zakładajmy, w którym momencie warto je zastosować. Jak wspomniano powyżej, umowa samodzielna w trakcie urlopu bezpłatnego naszego pracownika, wykonywana w ramach działalności którą on prowadzi czy też urlopu rodzicielskiego oraz wychowawczego, to odstępstwo nijako od reguły liczenia się z potrzebą płacenia składek ZUS czy jakichkolwiek innych.

umowa o dzieło

Jeżeli nie mamy pewności co do tego, iż nasza umowa o dzieło z własnym pracownikiem rzeczywiście w świetle aktualnych przepisów, generuje nijako dodatkowe koszta to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy księgowej jaka spojrzy na nią z odpowiedniej do tego perspektywy. Pewnie, że umowa o dzieło z własnym pracownikiem to coś nader atrakcyjnego niekiedy wręcz korzystnego w kontekście tego co umożliwia i oferuje, dodatkowo koncepcja oraz opcja jaka zyskuje na zastosowaniu.

Nie zmienia to jednak ogólnego faktu na jej temat, a mianowicie potrzeby dysponowania czy posiadania wiedzy, na temat adekwatnego w tym aspekcie prawa, potrzeby liczenia się z ustawą dotyczącą potrzeby płacenia składek. Dlatego niech znajdzie ona wykorzystanie oraz zastosowanie zawsze wtedy, gdy rzeczywiście umowa o dzieło z własnym pracownikiem, jest opcją i rozwiązaniem za którym przemawia wiele argumentów czy też zalet, jednocześnie alternatywą a tym samym metodą na to, by skorzystać nijako z możliwości które generuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here