Zarządzanie odpadami opakowaniowymi w sklepach internetowych

Każdy przedsiębiorca wprowadzający na rynek opakowania i będący wytwórcą odpadów ma z góry nałożone pewne obowiązki. Musi pamiętać przede wszystkim o dokonaniu wpisu do BDO, czyli spisu produktów i opakowań, oraz dokumentu opisującego gospodarkę odpadów. Rejestr BDO sprawdza to, czy dany podmiot spełnia swoje obowiązki w kwestii gospodarowania odpadami.

Sklep internetowy a rejestr BDO

Nie tylko sklepy stacjonarne, ale także te internetowe podlegają rejestrze BDO jako podmioty wprowadzające na rynek produkty w opakowaniach oraz wytwórcy odpadów. Co ważne, jako wytwórca odpadów musi zgłosić się przedsiębiorstwo wytwarzające odpady opakowaniowe w ilości ponad 500 kg rocznie. Firmy sprzedające przez internet korzystają z licznych opakowań i wypełniaczy. Zabezpieczają swoje produkty wysyłane do klientów nie tylko kartonami, ale też folią bąbelkową. Przed dokonaniem zgłoszenia do spisu BDO trzeba określić to, jakie towary oferowane są w sklepie internetowym i czy są one pierwszy raz, wprowadzone na krajowy rynek. Jest to istotne, zwłaszcza w przypadku towarów niebezpiecznych, a więc baterii, opon, akumulatorów, smarów itp. Ponadto, w rejestrze należy uwzględnić rodzaj stosowanego opakowania do wysyłki.

Czy ewidencja opakowań w sklepie internetowym jest niezbędna?

Tak, tego rodzaju ewidencja jest konieczna. Ustawodawca nie określa jasno, w jakiej formie należy ją prowadzić. To nam daje pewną swobodę i możliwość korzystania z wygodnego dla nas narzędzia. Warto jeszcze pamiętać, że prowadzenia ewidencji w BDO w zakresie wytwarzanych odpadów nie można w żadnym razie mylić z prowadzeniem ewidencji o masie oraz rodzaju opakowań wprowadzanych na krajowy rynek. Są to bowiem dwie odmienne ewidencje, które dotyczą różnych ustaw.

BDO- jakie opakowania wymagają wpisu do rejestru?

Obowiązek wpisu do rejestru BDO nie dotyczy przedsiębiorstw, które będą w stanie zmieścić się w limicie. W każdym innym przypadku nastąpi obowiązek wpisu wynikający z rodzaju oraz ilości generowanych odpadów. O jakich opakowaniach mowa? Wpisu do rejestru wymagają opakowania z papieru oraz tektury (np. pudełka kaszerowane), opakowania z tworzyw sztucznych, z drewna, metali, szkła, opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych czy też nimi zanieczyszczone, opakowania z metali zawierające niebezpieczne porowate elementy wzmocnienia konstrukcyjnego. Sklepy internetowe najczęściej wykorzystują w transporcie papier, np. pudełka klapowe, ale też tworzywa sztuczne, aluminium, szkło czy drewno (palety). Oprócz tego, sprzedawcy w sieci stosują do zabezpieczenia swoich towarów pewne wypełnienia.

Wypełniacze biodegradowalne a BDO

Warto pamiętać, że istnieją w pełni biodegradowalne i ekologiczne wypełniacze do paczek. Co ważne, nie zawierają one żadnych tworzyw sztucznych i nie podlegają opłacie recyklingowej. Dzięki nim, właściciele sklepów internetowych mogą zmniejszyć koszty związane z bazą danych o produktach i opakowaniach, jak i gospodarce odpadami. Takie wypełniacze oferuje firma skropak.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here