umowa o dzieło

Czym jest umowa o dzieło?

Praca kontraktowa „o dzieło” to kategoria pracy, która obejmuje wiele różnych stanowisk, od prac tymczasowych po stanowiska niezależne. Zazwyczaj jest to praca dostępna przez określony czas – na przykład niektóre firmy mogą szukać pracowników kontraktowych, aby uzyskać dodatkową pomoc w dużym projekcie przez kilka miesięcy, lub mogą potrzebować kogoś do wypełnienia zamiast pracownika na urlopie macierzyńskim. Te prace mogą trwać od kilku tygodni do miesięcy, a nawet lat.

Jako kontrahent, a nie pracownik firmy, często zarabiasz za godzinę (chociaż pensje nie są niczym niezwykłym, zwłaszcza na długoterminowe pozycje) i nie otrzymują świadczeń. W innych przypadkach możesz przychodzić tylko kilka dni w tygodniu lub nawet pracować zdalnie. Warunki te zostaną określone w momencie podpisywania umowy, a jeśli coś jest niejasne, zapytaj kierownika ds. Rekrutacji!

Miejsca pracy tymczasowej są podobne do prac kontraktowych, ale generalnie są mniej formalne i trwają krócej. W większości przypadków praca tymczasowa może trwać od jednego dnia do kilku tygodni, ale Gillis twierdzi, że może osiągnąć nawet kilka lat. Pozycje te są zazwyczaj zabezpieczane przez agencję pracy tymczasowej lub przez headhuntera, który współpracuje z firmami bezpośrednio w celu zapewnienia im pracowników tymczasowych.

Często są to zadania, które nie wymagają dużego szkolenia przed przybyciem do biura (np. Recepcjonistka lub sekretarka), a często będziesz dzwonić w dniu, w którym ktoś zadzwonił rano, ??pracownicy tymczasowi są zasadniczo pracownikami agencji tymczasowej (z której otrzymasz wypłatę), którzy pracują poza firmą w innych firmach.

Freelancing również podlega pracom kontraktowym i ma wiele twarzy

Są to freelancerzy, którzy w pewnym sensie są samozatrudnieni: robią sobie godziny pracy, pracują w domu, oferują swoje usługi komukolwiek, kogo wybierają i mają swobodę przyjmowania lub odmawiania jakiejkolwiek pracy. W niektórych przypadkach mogą mieć umowy na regularny udział w firmie – na przykład niezależny autor może być zobowiązany do pisania kolumny raz w miesiącu dla magazynu. Zazwyczaj płaci się za każdy indywidualny projekt.

na komputerze

Ale jest też „permalancer”, który jest szeroko rozpowszechniony przez media i przemysł wydawniczy, ci freelancerzy mogą pracować w niepełnym wymiarze godzin lub zazwyczaj w pełnym wymiarze czasu, jak zwykli członkowie personelu, ale nie są pod kontraktem – co oznacza, że ??mogą odejść w każdej chwili , ale można go również puścić w dowolnym momencie. Mogą otrzymywać wynagrodzenie za pensję, ale wynagrodzenie godzinowe jest najbardziej powszechne, a świadczenia takie jak płatny urlop czy ubezpieczenie zdrowotne nie są uwzględniane.

Być może nie miałeś szczęścia, by wykonywać pracę zaraz po ukończeniu studiów. A może w twojej dziedzinie, to wyjątek, a nie zasada, aby mieć etat jako pierwszą pracę po opuszczeniu college’u.
To dlatego wiele absolwentów przechodzi do pracy na umowę zlecenia, zanim znajdą pracę w pełnym wymiarze godzin.

Oprócz tego, że dajesz możliwość eksplorowania swojej pracy w terenie, praca na umowę zlecenia może być również świetna dla absolwentów, którzy uwielbiają elastyczność. W zależności od pracy, w której zostałeś zatrudniony, możesz po prostu pracować kilka dni w tygodniu, co jest idealne, jeśli potrzebujesz czasu na pracę nad osobistymi projektami lub jeśli zamierzasz iść do szkoły w niepełnym wymiarze godzin. Jest to również opcja, którą powinieneś rozważyć, jeśli nie chcesz się ustatkować w jednym miejscu zaraz po ukończeniu studiów i chcesz mieć czas wolny na długie podróże, takie jak europejska wycieczka lub wycieczka z plecakiem.

Chociaż nie powinieneś pracować na umowę zlecenia, spodziewając się, że zamieni się w pełnoetatową pracę, jest to z pewnością możliwość – na przykład projekt, nad którym pracujesz, może zostać przedłużony, zespół, z którym pracowałeś, może zrealizować twoje zadanie. składki były nieocenione lub otworzyło się nowe stanowisko, o którym dowiodłeś, że dobrze się nadaje.

w pracy

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się opuścić stanowisko niezależne, czy umowa zostanie zakończona, a twoja praca nie będzie już wymagana w firmie, nadal powinieneś traktować swoją prace w taki sam sposób, jak w przypadku pełnoetatowego pracownika.

Niezależnie od tego, w jaki sposób zostałeś sklasyfikowany na liście płac, pozycja umowy jest nadal prawdziwą pracą, którą powinieneś traktować poważnie. Pozycje kontraktowe w twoim polu doświadczenie są doskonałym dodatkiem do twojego CV, a jeśli wykonałeś dużo pracy niezależnej w różnych kategoriach w swojej branży, mogą udowodnić, że masz dużo dobrze zaokrąglonych doświadczeń.

Pamiętaj, aby pozostać w kontakcie ze współpracownikami i przełożonymi. Nawet jeśli masz ochotę na kilka dni, nie bój się nawiązywać połączeń; jako pracownik kontraktowy masz możliwość bycia wystawionym na większą liczbę osób, niż gdybyś pracował w pełnym wymiarze godzin w jednej firmie, więc skorzystaj z możliwości nawiązania kontaktów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here