czy umowa zlecenie liczy się do stażu pracy

Bardzo wiele osób zastanawia się, czy umowa zlecenie liczy się do stażu pracy, a tym samym w których sytuacjach rzeczywiście może mieć to miejsce. W końcu bądź co bądź, zatrudnionych na umowę zlecenie jest w dalszym ciągu bardzo wiele osób, zwłaszcza młodych które niejednokrotnie są nieświadome tego, czy umowa zlecenie liczy się do stażu pracy.

Na samym początku należy wyjaśnić, iż wspomniana umowa zlecenie nie jest formalną umową o pracę, a jednocześnie nijako świadczeniem jasno określonych usług, o czym zresztą mowa w kodeksie cywilnym. Oznacza to mianowicie tyle, iż zleceniobiorcy nie należy się ochrona kodeksu pracy, nie ma mowy o urlopie czy też otrzymaniu płatnego urlopu wypoczynkowego.

Dlaczego umowy zlecenie, cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Pewnie, że umowa zlecenie, to rozwiązanie jakie de facto cieszy się dużym zastosowaniem i zainteresowaniem, zwłaszcza wśród pracodawców jacy w ten sposób mocno ograniczają koszta związane z wynagrodzeniem potencjalnego pracownika. Potencjalny pracodawca nie musi martwić się o koszta związane z potrzebą przeprowadzenia badań pracowniczych, a tym samym koniecznością prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji czasu pracy czy dokumentacji typowo osobowej.

Zleceniobiorcy uważają, iż umowa zlecenie jest dla nich najczęściej bardzo elastycznym rozwiązaniem, jakie na wielu płaszczyznach rzeczywiście jest warta uwagi, niejednokrotnie pewne zadania mogą w końcu wykonywać w dowolnym czasie lub miejscu. Dzięki takiej swobodzie, w wielu przypadkach oraz sytuacjach realizowanie jasno określonych zleceń, usług czy wspomnianych zadań jest dużo prostsze i korzystniejsze w pełnym tego słowa znaczeniu.

Umowa zlecenie a staż pracy?

W dalszym ciągu nie wiesz, czy umowa zlecenie liczy się do stażu pracy? W końcu od 2016 roku, zakłada ona potrzebę płacenia składek ZUS, a tym samym posiadamy jednocześnie możliwość korzystania z publicznej opieki medycznej. Należy jednak pamiętać, iż umowa zlecenie nie podlega jak wspomniano powyżej kodeksowi pracy, zatem nie ma w większości przypadków możliwości zaliczenia jej do naszego staży pracy.

Warto jednak tutaj dodać, iż jeżeli umowa zlecenie ma podstawy do traktowania jej w aspekcie znamion stosunku pracy a więc jest wykonywana pod nadzorem osób trzecich, czy też kierownictwem samego zleceniodawcy, to może zostać ona uznana za umowę o prace. Wtedy zleceniobiorca może ją zastosować w kontekście stażu i jest to jedyny wyjątek od normy, warto dodatkowo dowiedzieć się więcej, co rzeczywiście wlicza się do naszego ewentualnego staży pracy.

umowa zlecenie

Na staż pracy składa się :

Stosunek dotychczasowego okresu zatrudnienia w oparciu o umowy o pracę, powołania, wyboru, spółdzielczych umów o pracę a także powołania
Czasu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, ewentualnie jakiegokolwiek stypendium w okresie gdy realizowaliśmy adekwatne w tym zakresie szkolenie
Praca za granicą
Praca lub prowadzenie gospodarstwa
Okres studiów doktoranckich (jednak nie dłużej niż 4 lat, i to w sytuacji gdy uda nam się taki tytuł uzyskać)

Dodatkowo należy tutaj wspomnieć, iż z możliwości zwolnienia potencjalnego pracodawcy, z potrzeby płacenia składek w aspekcie umowy zlecenie, można jedynie skorzystać w sytuacji gdy dotyczy ona studentów jacy nie skończyli jeszcze 26 roku życia.

Zatem czy umowa zlecenie to dobre rozwiązanie?

Skoro znamy już odpowiedź na pytanie, czy umowa zlecenie liczy się do stażu pracy, zapewne wiele osób mocno zastanowi się nad tym, czy jest to dobre rozwiązanie. Oczywiście w wielu przypadkach i sytuacjach jej zastosowanie ma co zrozumiałe sens, w końcu zarówno jedna oraz druga strona mogą dzięki niej nijako skorzystać. Zleceniobiorca sam decyduje o terminie czy miejscu w jakim wykona takie zlecenie, potencjalny zleceniodawca nie musi się martwić o znacznie wyższe koszta związane z realizacją jasno określonych zadań.

stażu prac kalendarz

Dlatego zawsze w sytuacji gdy zamierzamy podpisać ewentualnie zawrzeć taką umowę zlecenie, powinniśmy mocno przeanalizować wszystkie zalety i argumenty, dla których jej podpisanie ma sens. Zapewne jeszcze niejednokrotnie umowy zlecenie, będą uważane za nader atrakcyjne oraz odpowiednie dla obu stron, a co najważniejsze znajdą swoiste zastosowanie.

Nie powinno to stanowić żadnego zaskoczenia, pomimo tego iż nie wliczają się one nigdy do stażu pracy, to jednak posiadają swoiste zalety i argumenty, dla których ich zawarcie ma co oczywiste uzasadniony sens. Warto zatem zawsze się zastanowić nad powodami, dla których podpisanie umowy zlecenie może być nader atrakcyjne a nawet umożliwić nam dużo swobodniejsze w tym zakresie działanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here