W wielu firmach przynajmniej raz do roku przeprowadza się audyt informatyczny. Polega to na tym, że komputery albo ich dyski twarde są zabierane i na miejscu sprawdzane. W przypadku pracodawca chce on sprawdzić czy przypadkiem sprzęt firmowy nie został wykorzystany do innych celów niż założone w regulaminie. Pracownicy często korzystają z Internetu, mają instalowane różne komunikatory, mają nawet oprogramowanie, które jest nielegalne. To wszystko trzeba będzie sprawdzić, a osoba, u której coś podejrzanego zostanie znalezione musi się liczyć z konsekwencjami.

Podczas sprawdzania można zobaczyć czy program antywirusy, który jest zainstalowany spełnia swoje wymagania. Bywa z tym bardzo różnie, dlatego trzeba sprawdzić bezpieczeństwo. Nie może być przecież tak, że ktoś z zewnątrz w łatwy sposób może dostać się do danych na komputerach. To często są poufne dane firmy i jeśli dostaną się w ręce konkurencji to może zagrozić stabilności całej firmy. Na takie zagrożenie nie może sobie pozwolić, ani mała, ani duża firma.

Trzeba o tym pamiętać, dlatego często warto zlecać audyt informatyczny. Wiele firm opiera się na opinii swojego informatyka. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. To jego praca, a zatem nie powie nam, że jest jakieś zagrożenie dopiero, kiedy to wyjdzie na jaw to będziemy o tym wiedzieć. Problem w tym, że może być wtedy za późno na jakiekolwiek działanie. Trzeba korzystać z pomocy zewnętrznej i niezależnej firmy, która w rzetelny sposób będzie mogła sprawdzić czy wszystko na komputerach jest jak należy czy trzeba to poprawić.

Zewnętrzna firma

Znajdziemy taką firmę w Internecie. Może w każdej chwili zająć się sprawdzaniem komputerów. Zrobią to na tyle szybko żeby nie zakłócać pracy biura. Firma może sprawdzić, dlaczego się tak dzieje, co jest tego powodem, a na samym końcu możemy liczyć na to, że otrzymamy specjalny certyfikat. Mamy wtedy potwierdzenie, że wszystko jest już w porządku albo coś trzeba naprawić. Ważne żeby firma była w pełni profesjonalna i bardzo dobrze przygotowana, bo wtedy wiemy, że można na niej polegać i że da nam taką ofertę, na jakiej najbardziej nam zależy.

Nie można bagatelizować bezpieczeństwa danych, jakie przechowujemy na komputerach. Czasami wydaje nam się, że wszystko jest w porządku aż do ataku kogoś z zewnątrz. Wtedy dziwimy się, że wszystkie dane znikają, a my nie wiemy, dlaczego tak się działo. Lepiej działać już teraz, kiedy jeszcze nie jest za późno i można coś uzyskać. Nasza firma na takim badania komputerów na pewno wiele zyska.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here