Wyświetlacze LCD - jakie są rodzaje?

Nowoczesne wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD odgrywają w przemyśle bardzo ważną rolę, dlatego też warto zapoznać się z nimi. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą poznać najpopularniejsze modele tych rewelacyjnych wyświetlaczy.

Moda na wyświetlacze LCD STN

W ostatnim czasie jest duży boom na wyświetlacze LCD STN (ang. super twisted nematic), które mają CSTN oraz punkty DSTN. Urządzenia tego typu mogą pochwalić się dużą energooszczędnością, dlatego też w przemyśle odgrywają bardzo ważną rolę. Pamiętać należy jedynie o tym, że wyświetlacz LCD STN pokazuje o wiele mniej niż konkurencyjne ekrany TFT.

Największą wadą wyświetlaczy STN jest przede wszystkim to, że trudno jest je wykorzystać w świetle słonecznym. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie najlepiej sprawdzą się na zewnątrz. Dla wielu osób wadą może okazać się również wolniejszy czas reakcji.

Nowoczesne wyświetlacze LCD TFT

Wyświetlacz LCD TFT (ang. thin film transistor) to nic innego jak ciekłokrystaliczny wyświetlacz z aktywną matrycą (AM-LCD). Na szczególną uwagę zasługuje tutaj szybki czas reakcji (80ms) oraz ulepszone STN LCD, dzięki czemu bez żadnego większego problemu można odtwarzać dynamiczne zdjęcia.

Ergonomiczny wyświetlacz LCD TFT może pochwalić się doskonałym nasyceniem kolorów i bardzo wysokim kontrastem, dzięki czemu obraz jest bardzo przejrzysty. Jedyną wadą jest tak naprawdę dość wysoki koszt produkcji, dlatego też ekrany tego typu nie sprawdzą się w każdej branży.

Technologia OLED

Opisując najpopularniejsze wyświetlacze LCD nie można zapominać również o technologii OLED, która może pochwalić się wysoką efektywnością energetyczną i szybkim czasem reakcji. Wyświetlacze OLED są bardzo lekkie, cienkie i charakteryzują się prostą konstrukcją, dlatego też znalazły bardzo szerokie zastosowanie. Dla producentów największą zaletą są jednak niskie koszty produkcji, które w dzisiejszych czasach odgrywają kluczową rolę.

W telefonach komórkowych króluje obecnie technologia AMOLED z aktywną matrycą. Olbrzymia popularność wynika nie tylko z niezawodności i przystępnej ceny, ale również z olbrzymiej oszczędności energii elektrycznej, która jest zmorą wielu urządzeń przenośnych.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że na rynku pojawiły się również wyświetlacze nowej generacji LTPS TFT-LCD, ale nie cieszą się one dużym zainteresowaniem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here