Wartość księgowa na akcje

Wartość księgowa na akcję

Początkujący inwestor, który stawia pierwsze kroki na giełdzie bez wątpienia powinien znać kilka najbardziej podstawowych pojęć i wskaźników, które są pomocne w określaniu wartości spółek i zasadności danych inwestycji. Jeśli chcesz wiedzieć jak podejmować właściwe decyzje, sprawdź koniecznie nasz poradnik.

Analiza spółki oparta na tym wskaźniku może się opierać nie tylko na jego zmianach w jednostce czasu, ale także na porównaniu go ze średnią dla danej branży lub indeksów, w których dana organizacja jest zlokalizowana.

Wskaźnik wartości księgowej na akcję czyli BVPS to jest wyjątkowo popularny podczas wyceny spółki. Aby go obliczyć, należy podzielić wartość księgową spółki przez ilość wyemitowanych przez tą spółkę akcji. Wskaźnik BVPS określa zatem cenę, jaką inwestor musi zapłacić za jeden złoty majątek firmy. W przypadku likwidacji spółki, majątek jest dzielony między jej akcjonariuszy. Warto przy tym pamiętać, że wartość księgowa składnika aktywów nie musi być zawsze równa jego realnej wartości rynkowej.

Interpretacja wskaźnika jakim jest BVPS musi być zatem stosunkowo ostrożna, natomiast jego wynik należy traktować z dystansem.

O czym jeszcze powinien pamiętać inwestor stosujący w analizach BVPS? Otóż wskaźnik ten odzwierciedla jednocześnie potencjał wzrostu oraz stopę zwrotu z danego kapitału. BVPS jest także dość zróżnicowany i w zależności od branży czy sektora w przemyśle pozostaje na różnych poziomach. Jeśli interesujesz się tematem, kliknij, aby uzyskać więcej informacji i inwestować z zyskiem.

Co to są wskaźniki akcji?

Wskaźnikami akcji są liczby stosowane w celu określenia wartości danej firmy. Stanowią one podstawę do regularnej selekcji akcji przeznaczonych zarówno do obserwowania, jak i do zakupu. Można z nich korzystać również wtedy, gdy inwestor kupił akcje i tylko czeka na właściwy moment, aby je sprzedać.

Lista wskaźników akcji jest dość długa. Istnieją liczby opisujące daną firmę obiektywnie, ale są też wskaźniki bardziej subiektywne. Wskaźniki akcji to fundamentalna część uzyskania profesjonalnego i gruntownego przeglądu akcji.

Istnieje sporo wskaźników akcji pomagających szybko oceniać spółkę i jej akcje, ale proces ten może być również dość powolny.

Wskaźniki akcji, określane KPI czyli Key Performance Indicator, są niezwykle istotne dla inwestora, gdyż pomagają określać wydajność działań w danej spółce, a co za tym idzie  z ich pomocą można dość skutecznie zmierzyć potencjalny sukces bądź rychłą porażkę firmy w przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here