W jaki sposób zaplanować nowy magazyn?

0
2964

Przy planowaniu nowego magazynu pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim konkretne potrzeby, jakie ma spełnić, ale również możliwości związane z dostępną przestrzenią.

Przygotowanie magazynu do składowania towarów może wydawać się bardzo prostym zadaniem. W rzeczywistości jednak planowanie magazynów jest złożoną czynnością, która może piętrzyć przed projektującym różne trudności. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu przestrzeni magazynowej?

Kluczowa specyfika towaru

Przede wszystkim planowanie magazynów powinno bazować na informacji o asortymencie, który w danym magazynie ma być przechowywany. To pozwala na przygotowanie odpowiedniego projektu, a także na dobranie najlepszego wyposażenia magazynowego.

Przy planowaniu pod uwagę bierze się wtedy szereg danych powiązanych ze specyfiką towaru przeznaczonego do magazynowania, w tym między innymi:

  • liczba pozycji asortymentowych
  • liczba składowanych palet
  • liczba zamówień realizowanych codziennie
  • technika kompletowania zamówień
  • szczególne wymagania towaru

Na tej podstawie można następnie przygotować projekt, który będzie przeznaczał właściwą przestrzeń do składowania towarów, a także do ich obsługi, co pozwala na uzyskanie maksymalnej efektywności działania obiektu.

Im bliżej, tym lepiej

Aby magazyn działał wydajnie, ważne jest skrócenie dystansu pomiędzy pozycjami asortymentowymi oraz przestrzenią, w której będzie się realizowało zamówienia – prowadziło ich kompletowanie przed przekazaniem do klienta.

Wówczas można dobrać także odpowiednie wyposażenie magazynowe, w tym środki transportu wewnętrznego pomocne przy przenoszeniu różnych typów towarów.

Powierz projektowanie magazynów fachowcom

Wiele firm decydujących się na budowę lub wynajęcie magazynu korzysta z usług zewnętrznych specjalistów w zakresie projektowania przestrzeni magazynowych.

Specjaliści ci mogą wówczas pomóc klientowi w przygotowaniu optymalnego projektu magazynu i dobraniu odpowiedniego wyposażenia magazynowego na podstawie zaprezentowanych wymagań.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here