Każda kancelaria notarialna ma niezwykle rozbudowane portfolio usług jakie świadczone są względem swoich klientów. W miejscu tym można załatwić wiele spraw, o których często nawet nie myślimy. Co więcej, notariusz może przechowywać dla nas cenne dokumenty, pomóc w założeniu firmy czy też w zakupie lub sprzedaży mieszkania. To osoba, o której warto pamiętać w codziennym życiu.
Trudne sprawy załatwiane w kancelarii notarialnej
Zwykle do kancelarii notarialnej możemy zgłosić się w celu przygotowania różnego typu poświadczeń notarialnych, sporządzenia intercyzy między małżeńskiej, a także umowy sprzedaży czy kupna nieruchomości, a także w celu załatwienia spraw spadkowych. Z racji tego, że notariusz to zawód tzw. zaufania publicznego, zakres jego działalności obejmuje sporządzenie różnego typu umów i poświadczenie dokumentów, które są niezbędne w różnego typu sytuacjach. W wielu też przypadkach obecność notariusza jest niezbędna do zatwierdzenia wielu dokumentów. Notariusz jest prawnikiem, który to upoważniony jest do tworzenia aktów notarialnych oraz prowadzenia innych czynności, a wszystko to w świetle prawa polskiego.
Podstawy prawne
Kancelaria notarialna i działalność, jaką ona prowadzi regulowana jest przez ustawę z dnia 14 Lutego 1991 roku o prawie o notariacie. To wszystko sprawia, że wszystkiego typu dokumenty, które sporządzane są u notariusza są sporządzone zgodnie z przepisami prawa.
Niezwykle popularna działalność
Jedną z niezwykle częstych spraw, z jakimi zgłaszamy się do kancelarii notarialnej jest przygotowanie umowy sprzedaży nieruchomości. Aby kupić lub sprzedać dom, mieszkanie, a nawet działkę czy inną nieruchomość, niezbędne jest podpisanie stosownej umowy u notariusza, a umowa ta sporządzana jest w formie aktu notarialnego. Umowa tego typu jest sporządzana w finale transakcji między kupującym a sprzedającym, zaś w świetle prawa polskiego, by umowa taka była wiążąca musi być podpisana w obecności notariusza, a wszystko to odbywać się musi w kancelarii notarialnej.Również do notariusza udamy się w przypadku podpisania tak zwanej umowy przedwstępnej, która daje pewność co do realizacji jej postanowień, zaś w przypadku wywiązania się którejś strony z warunków umowy możliwe będzie dochodzenie praw kupującego przed sądem.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl.