Czy możliwe jest rzucenie palenia bez wspomagaczy?

Wiele osób rzucając palenie decyduje się na swoiste substytuty, substancje wspomagające, które powodują dodatkowy bodziec, który zastępuje palenie. W ten sposób jednak przechodzimy od jednego nałogu do drugiego i nie jesteśmy w stu procentach w stanie oderwać się od problemów nałogowca. Czy jest zatem sposób, który pozwala rzucić palenie bez substancji wspomagających?

Czym jest nałóg?

Palenie to nic innego jak uzależnienie od nikotyny lub innych związków zawartych w papierosie. Jeśli więc mielibyśmy zacząć szukać skutecznej metody na rzucenie palenia, należałoby przejść do zastanowienia się jak funkcjonuje nasz organizm. Stałe dostarczanie do organizmu danej substancji powoduje, że przyzwyczajenie nakazuje nam coraz to częściej sięgać po daną rzecz. Organizm uzależnia się od tego, choć nie jest mu to niezbędne do życia. W ten sposób sami na siebie zastawiamy pułapkę.

Problem psychiczny?

Podstawą do rzucenia palenia jest psychika. Zrozumienie, że to problem z głową daje nam przewagę już na starcie. Drugim aspektem jest przekonanie się, że palenie nic nam nie daje. Nie chodzi tu jednak o mówienie sobie rzeczy motywujących, ale o realne fakty. Zwykle palenie kojarzy się nam z uspokojeniem i potrzebą wyciszenia. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. W ten sposób, odwracając działanie palenia na mózg, jesteśmy w stanie zobaczyć, że palenie nie ma korzyści. Rzeczy bez korzyści nasz organizm powinien zacząć odrzucać sam.

Wybierając wspomagacze, różnego rodzaju substancje emitujące nikotynę czy oszukujące nasz organizm nie uwalniają nas od palenia. Są jak tabletki przeciwbólowe, które nie zwalczają bólu, a wyłączają nasze odczuwanie. Dlatego problem należy rozwiązać w głowie i przekonać się, że samo palenie to powód bycia nieszczęśliwym, niezadowolony, zestresowanym, a sam fakt palenia tylko ten obraz zaciemnia. W ten sposób psychiczna choroba, jaką jest nałóg nikotynowy, przestanie być dla nas logiczny. Wyjątkowo skuteczna jest prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie AllenCarr, opierająca się na psychoterapii i analizie własnych zachowań, nie 

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here