Czy koncepcja Lean Manufacturing może współpracować z ERP

Dla bardzo dużo średnich i dużych producentów różnych branż (choć szczególnie o charakterze produkcyjnym) stoi wyzwanie zbalansowania i równowagi pomiędzy systemem planowania produkcji – ERP oraz koncepcją Lean Manufacturing.

Wdrożony przez zdecydowaną większość firm produkcyjnych w ciągu ostatnich dwóch dekad, ERP jest dziś tak wszechobecny, jak olej maszynowy w latach 50. W tym samym czasie dziesiątki tysięcy producentów przyjęło zasady lean management oparte na Systemie Produkcyjnym Toyoty.

To zestawienie dwóch koncepcji, a więc lean, czyli ciągłego doskonalenia w zarządzaniu produkcji a ERP, czyli oprogramowanie do planowania materiałów i procesów postawiło producentów w nie lada kłopoty.

„Kiedy po raz pierwszy wdrożyliśmy naszą inicjatywę lean, czuliśmy, że utknęliśmy między młotem a kowadłem”, mówi Amar Randhawa, dyrektor generalny w firmie produkującej drzwi i okna na dużą skalę. „ERP i lean są dość sprzeczne. Na przykład harmonogram pracy na naszym sektorze produkcyjnym został ustawiony dla systemu ERP. Konieczne było skastomizowanie systemu, aby możliwość wdrożenie koncepcji lean.”

Kością niezgody pomiędzy lean oraz ERP jest kwestia planowania materiałów a z drugiej strony harmonogramowanie produkcji.  ERP, dzięki podejściu odgórnemu, zależy od prognoz sprzedaży w zakresie planowania materiałów. Z drugiej strony lean, którego celem nadrzędnym planowania produkcji jest oparcie na ściąganiu, a zapasy są ograniczone do minimum za pośrednictwem systemu Kanban w zakładzie, który uzupełnia materiały i części w razie potrzeby. W efekcie jest to klasyczne zderzenie produkcji „push” vs „pull”.

Wspólny mianownik ERP i Lean

Jak mawiają fizycy dwa przeciwne bieguny zawsze przyciągają, tak pomimo wielu różnic producenci znajdują sposoby na wzajemne współistnienie a nawet współpracę koncepcji lean oraz systemu zarządzania przedsiębiorstwem ERP.

Niektórzy producenci, na przykład, uznali za przydatne wykorzystanie ERP przede wszystkim jako systemu zapisów, rejestrowania przetworzonych zamówień, zużytych materiałów i dostarczanych gotowych produktów, przy jednoczesnym zachowaniu ERP poza zakładem. Inni używają dodatkowego oprogramowania „pośredniczącego”, aby wypełnić luki między lean i ERP. Wielu przedsiębiorstwom udaje się wypracować taką koncepcje ERP i Lean, która tak dostosowuje system ERP, który może współgrać z lean na hali produkcyjnej. Co daje wiele korzyści.

Idąc dalej, na rynku oprogramowania można znaleźć gotowe rozwiązania połączenia, albo kooperacji lean oraz systemu ERP. Oczywiście nie jest to sztywny program, który wdrażamy do przedsiębiorstw. Bardzo to system jest dostosowywany do potrzeb charakteru przedsiębiorstwa.

Lean jako wsparcie dla systemu ERP

Koncepcja lean, do której wdrażany jest nowy system ERP, czy może odwrotnie, a wiec oprogramowanie ERP, do którego dostosowywany jest model lean?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie i pewnie każdy ma swoje racje. Jednak wydaje się iż najlepszą strategią jest równoczesne wdrażanie tych koncepcji poprzez sprawdzone i dobre praktyki.

Dobrym przykładem niech będzie rozwiązanie modelu lean-ERP w fabryce Durabuilt Windows and Doors. Firma ta zajmuje się produkcją okien i drzwi dla użytku komercyjnego, mieszkalnego, zatrudnia ok 450 pracowników.

Od kilku lat firma posiada wdrożony system ERP a od trzech lat praktykuje zasady lean manufacturing.  W tym przypadku firma chcąc wejść na równoległe tory ERP i lean musiała dostosować system ERP do koncepcji lean. A więc oprogramowanie ERP musiało umożliwiać zmianę procesów. Nie jest to tak oczywiste, bo duża część systemów jest jednak zamknięta na zmianę procesów, czy prze implementowanie nowych. Jednak firmie tej udało się tego dokonać, i wdrożyła koncepcję zarządzanie lean do systemu ERP.

Dodatkowo pracownicy musieli się nauczyć zupełnie innego charakteru pracy. Pewne procesy, który od lat firma praktykowała tudzież pracownicy mieli określone przyzwyczajenia trzeba było na nowo się nauczyć. Sama produkcja również zmieniła się. Przepływ pracy w hali produkcyjnej uległ całkowitej zmianie. Bez koncepcji lean fabryka musiała wyprodukować 50 lub 100 pudełek zanim system pozwolił przejść do kolejnego kroku. Powodowało to, że godzinami a nawet dniami stały nieużywane pudełka i czekały na swoją dalszą kolej w procesie produkcji. Po wdrożenie lean takie zamówienie realizowane jest wyłącznie na potrzeby linie produkcyjnej.

Przykładów takiej współpracy można wymieniać godzinami i pisać wiele książek. Jednak trzeba się do tego przekonać i wdrożyć to we własne przedsiębiorstwo, aby na własnej skórze przekonać się do takie kooperacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here