Dach dwuspadowy – cechy charakterystyczne i zalety

Dach dwuspadowy to najczęściej spotykany rodzaj dachu w Polsce. Doceniany jest za prostą konstrukcję, wytrzymałość oraz wysokie walory estetyczne. Doskonale sprawdza się w umiarkowanej strefie klimatycznej, narażonej na okresowe opady śniegu i deszczu.

Dużą zaletą dachu dwuspadowego jest możliwość zagospodarowania poddasza. Dach dwuspadowy pozwala zaoszczędzić więcej miejsca na poddaszu niż w przypadku dachu czterospadowego.

Dach dwuspadowy złożony jest z dwóch połaci w kształcie prostokąta, które łączą się ze sobą w kalenicy. Dach dwuspadowy musi mieć odpowiedni kąt nachylenia, dzięki temu zbierająca się woda lub śnieg mogą z niego swobodnie spływać. Nie jest narażony na zaleganie śniegu, ponieważ nie posiada żadnych przeszkód oraz koszy.

Budowę dachu dwuspadowego najlepiej powierzyć dla wykształconych i doświadczonych dekarzy, którzy dobrze dobiorą kąt nachylenia oraz wymiar połaci dachowych. Ponadto sprawnie wykonają cały montaż i dadzą gwarancję szczelności oraz trwałości dachu.

Cechy charakterystyczne dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy oznacza się prostotą, oszczędnością formy i łatwo wpasowuje się w otoczenie. Współcześnie na taki typ dachu decyduje się  coraz więcej osób, którzy lubią nowoczesny styl oraz mało wymyślne rozwiązania. Dach dwuspadowy sprawdza się na budynkach prostych oraz rozbudowanych. Dodaje nietuzinkowego zarysu i świetnie ozdabia tradycyjne prostopadłościenne bryły. Dach dwuspadowy pozwala podkreślić walory elewacji i wyróżnić dom spośród innych budynków.  

Wiele osób dodatkowo ozdabia dachy dwuspadowe np.  poprzez wykończenie szczytu formami regionalnymi. Inni zaś najbardziej doceniają prostą formę, dlatego też rezygnują z dekoracji i cieszą się surową konstrukcją, która odwołuje się do budownictwa industrialnego.

Dach dwuspadowy jest oszczędną i rozsądną inwestycją, jego projekt oraz montaż nie wymaga dużego nakładu finansowego, a także nie wiążę się z żadnymi trudnościami. Dachy dwuspadowe precyzyjnie wykonują nawet mało doświadczeni dekarzy, którzy nie dysponują specjalistycznym sprzętem. Ponadto dach dwuspadowy jest stale modny, ponadczasowy i dobrze współgra z przeróżnym otoczeniem. Dach dwuspadowy świetnie odmienia wygląd całego budynku. Dodaje mu lepszego i mocniejszego zarysu, a także pozwala wyróżnić go spośród innych domów w okolicy.

W jaki sposób montować dach dwuspadowy?

Dwuspadowy dach dobrze prezentuje się na budynkach mieszkalnych i publicznych. Ogromną korzyścią dachu dwuspadowego jest jego dowolny montaż. Dach dwuspadowy może posiadać okap oraz wysunięte pokrycie poza obrys szczytowych ścian, wówczas wygląda bardziej zjawiskowo i nietypowo. Innym rozwiązaniem jest montaż dachu dwuspadowego bez okapu i wysunięcia poza ściany. Tego typu opcja sprawia, że cała bryła optycznie wygląda na wyższą, zaś elewacja budynku jest bardziej wyeksponowana.

Dach dwuspadowy można dowolnie wzbogacać i urozmaicać, świetnie wpasują się w jego wygląd równomiernie rozmieszczone okna lub lukarny. Podniosą one standard dachu, a także umożliwią dopływ naturalnego światła do poddasza.

Podczas montażu dachu dwuspadowego nie dochodzi do dużych strat materiału. Spore powierzchnie połaci nie wymagają docinania i mogą być w szybkim czasie montowane do konstrukcji. Dachy dwuspadowe najczęściej pokrywane są blachą, blachodachówką, dachówką, a nawet gontem. Wybór pokrycia dachowego w tym przypadku zależy jedynie od upodobań i możliwości finansowych inwestora.

Dach dwuspadowy można dowolnie zamontować kalenicą lub szczytem do drogi. Wygląd uzależniony jest od wielkości oraz zagospodarowania działki. Najładniej prezentują się dachy dwuspadowe skierowane kalenicą do drogi. Wybierając taką opcję dobrym rozwiązaniem jest rozbicie ciągłej i prostej płaszczyzny połaci za pomocą zadaszenia centralnego na ganku lub facjacie. Tego typu zabieg sprawi, że budynek będzie spójnie i efektownie.  

Jak dobrać kąt nachylenia połaci przy budowie dachu dwuspadowego?

Dach dwuspadowy nie ma ściśle określonego kąta nachylenia połaci, jego stopień zależy między innymi od sposobu zagospodarowania poddasza. Jeżeli chcemy w pełni użytkować poddasze, powinniśmy wybrać większy kąt nachylenia dachu dwuspadowego.

Obecnie dachy dwuspadowe umieszczone na domach wykorzystujących poddasze mają kąt nachylenia 35-45°. W domach parterowych nie posiadających poddasza najczęściej dominują proporcje 1:1,1 lub 1:1,2. Niski dach pozwala dobrze wyeksponować ściany domu i skutecznie przykuwa uwagę przechodniów. Jeżeli zależy nam na posiadaniu efektownie wyglądającego domu to oprócz dachu dwuspadowego można zamontować również ciekawe detale np. okiennice, wykusze lub liczne balkoniki.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here