Telewizja w 4K w pakiecie?

Charakterystyczne dla szybko postępującej technologii jest to, że pojawia się mnóstwo egzotycznych nazw i skrótów, oznaczających potencjalnie rewolucyjne technologie. Łatwo mieć problem z zapamiętaniem, czego dotyczą te wszystkie terminy, a trudno z kolei rozeznać się, co jest marketingowym sloganem, a co realnym usprawnieniem. Jednym z takich terminów jest „4K”. Co kryje się za tym skrótem i co ma z nim wspólnego telewizja?

Telewizja, Poznań i 4K w pakiecie

4K to, mówiąc najprościej, format obrazu, w którym dłuższy bok klatki ma 4 tysiące pikseli. Dla porównania, w popularnym formacie HD klatka ma zazwyczaj od 1200 do 2000 pikseli w zależności od konkretnego wariantu. W rezultacie obraz zachowuje idealną ostrość nawet na bardzo dużych wyświetlaczach.

Wiele osób zastanawia się, czy obraz w rozdzielczości 4K realnie różni się od lepiej znanych standardów. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, na czym oglądamy materiał w 4K. Rozdzielczość 4K robi bowiem największe wrażenie, gdy korzystamy z telewizora o dużej przekątnej lub rzutnika. Nie zauważymy natomiast większej różnicy pomiędzy jakością np. 1080p i 4K na zwykłym monitorze do komputera, ponieważ mniejszy monitor wyświetlający tak dużo pikseli dawałby obraz o rozdzielczości większej, niż rozdzielczość widzenia ludzkiego oka! Współcześnie standard 4K jest wykorzystywany w grafice komputerowej, filmach oraz grach komputerowych czy konsolowych. Filmy w rozdzielczości 4K są dostępne na platformie YouTube już od 2014 roku. Nic więc dziwnego, że pojawienie się na rynku telewizji w takiej jakości było kwestią czasu.

Telewizja – Poznań i okolice

Nadawanie w jakości 4K wiąże się z przesyłem bardzo dużej ilości danych. Z tego względu nowoczesne łącze o dużej przepustowości jest konieczne, by dostępna była taka telewizja. Poznań ma taką infrastrukturę dzięki firmie INEA, która jako jedyna w regionie oferuje w standardzie dekoder obsługujący jakość 4K zarówno dla kanałów telewizyjnych, jak i przy oglądaniu na YouTube z telewizora czy korzystania z platform VOD. Inne firmy telekomunikacyjne, takie jak Orange czy Cyfrowy Polsat, także stopniowo wymieniają dekodery swoich użytkowników oraz proponują promocje na pakiety z telewizją 4K. Często jednak od naszej lokalizacji i tego, czy poprowadzono tam stosowne łącze, uzależnione jest to, czy dostępna jest wysokiej jakości telewizja. Poznań jest jednak ważnym rynkiem dla operatorów telekomunikacyjnych, dlatego można spodziewać się szybkiego i systematycznego rozwoju infrastruktury odpowiedzialnej za szybki Internet czy właśnie dostęp do telewizji w jakości 4K. Na rynku panuje bowiem zdecydowany trend, by 4K stało się standardem, tak jak obecnie jest nim format HD.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here