Na czym polega merchandising?

W dzisiejszych czasach marketing może przyjmować różne formy: bezpośredniej rozmowy z klientami, degustacji, promocji i zniżek, karty stałego klienta, kampanii internetowych, plakatów i banerów, wpisów na blogu i portalach firmowych. Wśród tych działań równie często wykorzystywany jest merchandising, który cały czas zyskuje na popularności.

Merchandising – czym w ogóle jest?

Merchandising to jak już wspomnieliśmy gałąź marketingu. Bazuje on na stosowaniu znaków towarowych, symboli i wizerunków kojarzonych z danym produktem (może być to serial, film, zespół muzyczny lub kultowe przedmioty i postacie) w celu poprawy efektów sprzedaży innego produktu. Celem jest ukierunkowanie szerokiej rzeszy konsumentów na sprzedaż detaliczną. W skrócie jest to wywieranie wpływu na klientów, który za pomocą właściwej prezentacji dokonają zakupu konkretnego produktu.

W tym znaczeniu wpływ na klientów wywierany jest poprzez liczne zabiegi, tj. wystrój pomieszczenia, sposób prezentacji towarów, stosowanie odpowiednich zapachów i dźwięków, dobór lokalizacji sklepu. Merchandising ma na celu zainteresować odbiorców, a nawet czasem zwiększyć wartość towarów w ich odczuciu. Cele pośrednie takiego działania to: przyciągnięcie uwagi, wzbudzenie zainteresowania i pożądania, wzbudzenie potrzeby posiadania oraz zainicjowanie działania (czyli finalny zakup).

Merchandising bazuje na działaniach, które muszą być atrakcyjne i zrozumiałe. W ramach usługi merchandisingowej dba się o wizerunek, dostępność, jakość serwiu, egzekucję ustaleń centralnych oraz promocję produktów.

Dobry merchandising – co może dać firmie?

Prawidłowy merchandising to przede wszystkim wzrost sprzedaży. Inna korzyść to podniesienie wartości firmy oraz poprawa jej wizerunku w oczach potencjalnych klientów. Dobrze zaplanowany merchandising ma także na celu zatrzymanie klienta w sklepie dłużej niż planował, zainteresowanie go dodatkową ofertą, a co za tym idzie – istnieje duża szansa, że dany konsument kupi więcej niż jeden produkt.

Usługa merchandisingu i dostępne rodzaje. Na co się zdecydować?

Mamy do dyspozycji 3 usługi merchandisingu:

  • Merchandising stacjonarny – dotyczy on działań w sklepach wielkopowierzchniowych. Doskonale nadaje się gdy istotna jest znajomość lokacji, jej zbytu, obłożenie klientów, godziny dostaw produktów oraz regularnych zamówień.
  • Merchandising Mobilny – dotyczy ona działań na małych placówkach handlowych. Ta forma charakteryzuje się zdolnością szybkiego reagowania na realia rynku i potrzeb klienta. Realizowana jest w sprzedaży detalicznej.
  • Merchandising Profesjonalny – dotyczy ona działań na wyłączność klienta. Merchandiserzy na bieżąco zdobywa wiedzę i umiejętności do profesjonalnego świadczenia usługi. Ta forma merchandisingu jest dokładnie monitorowana na każdym etapie. Wykorzystuje się tu raportowanie cykliczne, a zespół jest premiowany za aktywności dodatkowe.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here