Czym jest faktorowanie?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może być bardzo stresujące. Oczekiwanie na zapłacenie faktur przez klienta dłuży się w nieskończoność, kiedy w szybkim tempie zbliżają się terminy opłacenia rachunków, podatku i składek do ZUS. Faktorowanie jest rozwiązaniem tego problemu.

Sposób na natychmiastowe otrzymanie pieniędzy

Faktorowanie z nfg.pl przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Usługa ta polega na wykupieniu przez faktora należności, czyli faktur, które wystawił faktorant, czyli przedsiębiorca. Dzięki temu otrzymuje on 100 proc. wartości faktury i spłaca ją w wyznaczonym wcześniej terminie, najczęściej po otrzymaniu przelewu od klienta, na którego została wystawiona. Otrzymanie pieniędzy za fakturę możliwe jest dopiero po zawarciu umowy z faktorantem. Jest to jednak niezwykle prosta i szybka procedura. Faktoring dotyczy jedynie faktur nieprzeterminowanych.

Różnice między faktoringiem pełnym a niepełnym

Wyróżnia się dwa rodzaje finansowania – faktoring pełny i faktoring niepełny. Pierwszy oferowany jest przez małą ilość firm w Polsce, ponieważ wiąże się z dużą odpowiedzialnością i ryzykiem. W jego przypadku to firma faktoringowa ponosi konsekwencje finansowe, jeśli kontrahent, czyli firma lub osoba, na którą została wystawiona faktura, nie opłaci jej. Faktoring niepełny natomiast pozwala na finansowanie faktur, jednak w przypadku niewypłacalności kontrahenta, przedsiębiorca zobowiązany jest zwrócić firmie faktoringowej pieniądze za fakturę, które otrzymał od niej w ramach finansowania.

Zalety korzystania z usług firm faktoringowych

  • poprawienie płynności finansowej przedsiębiorstwa
  • możliwość wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności
  • skuteczne wyegzekwowanie zapłaty (w przypadku faktoringu pełnego)
  • zachowanie zdolności kredytowej (dzięki opłaceniu rachunków w terminie)
  • nawiązanie współpracy z odpowiedzialnymi kontrahentami
  • podwyższenie wskaźników finansowych firmy (dzięki uniknięciu konieczności zaciągnięcia kredytu na bieżące zobowiązania).
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here