Badanie glukozy w ciąży - dlaczego konieczne?

Badanie glukozy w ciąży jest jednym z podstawowych badań, które jest wykonywane podczas pierwszych konsultacji u ginekologa. Wiemy przecież, że najwcześniej wykryte choroby, czy zaburzenia można z większą łatwością zniwelować lub wyleczyć. Zdrowie zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka jest w tym przypadku najważniejsze. Stad tyle badań, które mogą wykluczyć rozwój chorób typowych dla kobiet ciężarnych.

Badanie glukozy w ciąży – w jakim celu?

Ciąża i jej hormony mogą podnieść glukozę do niebezpiecznego poziomu. Dzieje się tak, pomimo prowadzenia takiej samej diety jak przed zajściem w ciąże. Dlatego badanie glukozy w ciąży przeprowadzane jest każdej ciężarnej kobiecie. Od pierwszego wyniku zależy, czy będą prowadzone dalsze badania i czynności, czy też nie. Podwyższona glukoza może przenikać do nienarodzonego dziecka i pobudzać jego trzustkę do ponadprogramowego wydzielania insuliny, co może spowodować nadmierne rośnięcie płodu. Ponadto cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko powikłań ciążowych. Dlatego tak ważne jest, aby krzywa cukrowa normy były prawidłowe.

Jakie badanie w celu zbadania poziomu glukozy we krwi?

Badanie pokazujące poziom cukru we krwi wykonuje się minimum dwa razy. Na samym początku na czczo oraz między 24 a 28 tygodniem ciąży. Za drugim razem jest to tak zwana krzywa cukrowa normy. Drugie badanie jest dużo dokładniejsze i ma za zadanie skontrolować, czy u przyszłej mamy nie rozwija się cukrzyca ciążowa. Krew pobierana jest 3 razy. Pierwszym razem na czczo, drugim razem po 60 minutach od wypicia roztworu glukozy i trzeci raz po 120 minutach. W ten sposób wychodzi krzywa cukrowa w ciąży, dzięki której lekarz jest w stanie stwierdzić, czy u pacjentki występuje prawidłowy poziom glukozy. Jeżeli wynik zostaje przekroczony to do staje ona zalecenia, które doprowadzić mają do zmniejszenia tego poziomu. Czasami może być potrzebna pomoc diabetologa. Lekarza, który zajmuje się leczeniem cukrzycy w rożnych przypadkach. Pomoc specjalisty może spowodować, że krzywa cukrowa w ciąży wróci do normy, a na pewno ciąża będzie wtedy przebiegała prawidłowo. Nie ma sytuacji bez wyjścia i nawet, jeżeli poziom glukozy jest podwyższony, to są sposoby na to, aby uregulować jego stan.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here