Zaburzenia odżywiania – czym są i jak z nimi walczyć

Wiele osób kojarzy zaburzenia odżywiania tylko i wyłącznie z anoreksją oraz bulimią Tymczasem to tylko kilka z chorób, których podłożem jest psychika ludzka. Warto zatem zastanowić się jakie choroby występują oraz jak się przed nimi lub w ich trakcie bronić.

Czym są zaburzenia odżywiania?

            Wśród wielu chorób, które zaliczmy do tej kategorii, istnieją różne różnice, jednak mają one kilka części wspólnych. Przede wszystkim wiążą się one z zaburzonym obrazem siebie i własnego ciała. Po drugie, mówimy o braku akceptacji siebie oraz o trudnościach w rozmowie o emocjach oraz w ich rozładowywaniu. Ostatnim elementem, który łączy wszystkie choroby z zakresu zaburzenia odżywiania jest zaburzone łaknienie, które związane jest z psychiką, a nie z fizycznością ciała.

Przyczyny zaburzeń

            Wśród zachowań, jakie widzimy w przypadku chorych na anoreksję, bulimię lub drunkoreksję, mogą być między innymi chorobliwa chęć kontroli otaczającego świata oraz częste napady agresji. Jednak każdy przypadek należałoby rozpatrywać indywidualnie. Skoro jednak choroby te mają podłożę psychiczne, to naturalnym jest, że ich przyczyn należy szukać w psyche. Jest to reakcja na zbyt szybki tryb życia, nadmierną chęć bycia akceptowanym, nieradzenie sobie z presją wyników lub zbyt wyidealizowany obraz ciała propagowany w mediach społecznościowych czy telewizji.

Rodzaje zaburzeń

            Chorób na tle psychicznym, dotyczących odżywiania jest coraz więcej. Najpopularniejszymi są anoreksja, a więc głodzenie się w obawie przed przytyciem oraz bulimia, a więc objadanie się, by prowokować wymioty i w ten sposób zapobiegać przybieraniu na wadze. Innymi chorobami są bigoreksja, która częściej dotyka mężczyzn, a która opiera się na kształtowaniu masy mięśniowej bez dbałości o pozabiałkowe elementy diety czy drunkoresja, a więc głodzenie się, by móc wypić więcej alkoholu i nie przytyć.

            Radzenie sobie z zaburzeniami odżywiania jest bardzo trudne. Chorzy bardzo często potrzebują pomocy lekarzy psychiatrów oraz pobytu w szpitalu, gdyż w wielu przypadkach dochodzi do odwodnienia oraz zaburzeń funkcjonowania organizmu. Są to choroby, z których bardzo ciężko jest się wyrwać samodzielnie – pomocna może być zaś terapia, jeżeli nie ma konieczności hospitalizacji. Pomoc można znaleźć m.in w Centrum Dobrej Terapii

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here