System RFID

Systemy RFID są wykorzystywane w rozmaitych placówkach. Zarówno w zwykłych zakładach pracy, instytucjach publicznych, szkołach, uczelniach i instytucjach kultury. Wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba elektronicznego przesyłu danych oraz korzystania z przechowujących je chipów – system RFID może być wykorzystywany. Do najczęstszych sposobów zastosowania należy elektroniczne otwieranie przejść, jednak technologia RFID ma zastosowania także w licznych innych działaniach. Poniżej opowiemy o tym więcej.

Działanie i zastosowanie systemu RFID

RFID to zestaw rozwiązań stosowanych między innymi w logistyce, produkcji, magazynowaniu, nadzorowaniu procesów przemysłowych, kontroli dostępu, handlu i innych dziedzinach aktywności. W dużym uproszczeniu RFID polega na automatyzowaniu procesów i ułatwianiu funkcjonowania danej placówki.

Urządzenia pracujące w systemie RFID mogą identyfikować zbliżające się osoby, rozpoznawać maszyny, narzędzia i wybrane materiały. Pomagają także w kompletowaniu zamówień, lokalizowaniu wybranego asortymentu.

W porównaniu do innych systemów technologia RFID jest bardzo trwała i efektywna, szczególnie w zarządzaniu dużym majątkiem lub rozbudowanym asortymentem. Sprawdza się o wiele lepiej niż konwencjonalne znakowanie przy użyciu kodów kreskowych.

Ponadto, systemy RFID są wykorzystywane w kontroli jakościowej różnego typu aktyw trwałych, urządzeń i maszyn. Może za ich pomocą kontrolować sprzęt o dużej wartości lub drogie narzędzia, redukując tym samym sytuacje niewłaściwego użycia oraz obniżając koszty ich potencjalnej eksploatacji.

System RFID mobilny – dla komfortu i wygody pracy

Systemy RFID pracują między innymi w standardzie NFC, stosowanym w większości smartfonów i innych urządzeń elektronicznych mobilnych. Jest to moduł wykorzystywany przede wszystkim w czasie płatności zbliżeniowych, jednak w tym przypadku wykorzystywany jest do wymiany danych pomiędzy wybranymi urządzeniami.

Jest to duże ułatwienie, które pozwala wykorzystywać system na dużym obszarze działalności, w różnych budynkach, przy wykonywaniu rozmaitych codziennych czynności. Jeśli jesteś zainteresowany możliwością wdrożenia systemu RFID w swoim zakładzie pracy, polecamy zapoznać się z ofertą MicroMade, dostępną pod linkiem: https://micromade.pl/. MicroMade zajmuje się opracowywaniem planów wykorzystania RFID w różnych miejscach, w tym również zakładach przemysłowych, magazynach, sklepach, firmach przewozowych oraz licznych innych miejscach.

Najważniejsze parametry systemu RFID

W wyborze systemu RFID kluczowy jest zakres częstotliwości, w której dane urządzenia będą pracować. Standard niskiej częstotliwości, nazywany w skrócie LF (od angielskiego – low frequency) mieści się w przedziale 30-300 kHz i pozwala na odczytywanie danych z dystansu nawet 10 cm.

Standard wysokiej częstotliwości (HF – high frequency) pracuje w zakresie 3-30 MHz, najczęściej o wartości 13-14 MHz. Pozwala na odczytywanie danych z dystansu 15 cm.

Standard ultra wysokiej częstotliwości (UHF – ultra high frequency) mieści się w zakresie 300MHz – 3GHz. Pozwala na odczytywanie i zapisywanie danych nawet z odległości 15 metrów, a przy wykorzystaniu specjalnej technologii aktywnej może on wzrosnąć do nawet 60 metrów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here