Kto może korzystać z 50 procent kosztów uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu, to jeden z kluczowych elementów koniecznych do prawidłowego wyznaczenia wysokości wynagrodzenia pracownika. Wielu pracodawców zastanawia się, w jakich sytuacjach pracownik może zastosować 50 procent kosztów uzyskania przychodu.

Co do zasady, są to wyjątkowe sytuacje, a możliwość skorzystania z nich jest ściśle regulowana przepisami. Dotyczą one sytuacji uzyskiwania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych.

Dla kogo zatem przeznaczone jest takie rozwiązanie? Dla osób parających się pracą twórczą, między innymi architektów, fotografików, dziennikarzy. Ponadto z tego rozwiązania korzystają osoby parające się działalnością estradową, w tym aktorzy i muzycy, reżyserowie, scenarzyści czy nawet operatorzy kamer. Ponadto podwyższone koszty uzyskania przychodu mogą być wykorzystywane w działalności naukowej i dydaktycznej, oraz badawczo-rozwojowej, jednak raczej nie korzystają z nich na codzień nauczyciele.

Z uwagi na niejasności interpretacyjne, do katalogu osób uprawnionych dodano w połowie 2018 roku także tłumaczy, czy twórców gier komputerowych. Wynikało to z samej natury przepisu. Katalog zamknięty osób uprawnionych sprawiał, że osoby których nie wymieniono, nie mogły korzystać z ulgi podatkowej.

Podwyższone koszty uzyskania przychodu są niezależne od rodzaju podpisanej umowy. Mogą zostać zastosowane niezależnie od tego, czy pracownik współpracuje na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło czy też umowy zlecenia. Ważny jest skutek w postaci utworu w rozumieniu prawa autorskiego oraz przekazanie praw autorskich majątkowych na zleceniodawcę czy też pracodawcę.

Warto pamiętać, by w umowie wyraźnie zawrzeć, że jej przedmiotem jest powstanie dzieła – w przeciwnym razie Urząd Skarbowy może zakwestionować takie rozwiązanie i narzucić wyższe koszty uzyskania przychodu.

Dla urzędów ważny jest także finalny efekt powstania utworu. Nie ma bowiem możliwości odliczenia kosztów od przychodu powstałego z jeszcze nieukończonego dzieła – na przykład za czas spędzony nad wymyślaniem go. To szczególnie ważne w kontekście utworów, które powstają przez dłuższy czas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here